Vücuda güç katan 10 besin

Mevsim değişimlerinde bağışıklık sistemi genel olarak zayıflıyor. Bu nedenle vücudun hastalıklara karşı desteklenmesi gerekiyor. Söz konusu sebepten beslenmeye özen göstermek önem arz ediyor.

H avalar sıcak, ılık, rüzgârlı derken baharda hastalıklar herkesin kapısını çalabiliyor. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar saldırılar karşısında fazla dayanamıyor ve rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

HER RENK VE TÜR BULUNMALI

Oysa dengeli beslenmek ve bilhassa antioksidan zengini gıdaları tüketmek bu sıkıntıyı aşmaya katkı sağlıyor. Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, bahar aylarında sağlıklı kalabilmek için her renk ve çeşitten besin tüketmeyi tavsiye ediyor. Bu hususta hayli etkili 10 besini şöyle sıralıyor: Aşırı şeker tüketimi hormonal, metabolik ve hücresel pek çok zarara yol açıyor. Şekerin en önemli yıkıcı etkisi ise kanserin beslenmesine izin vermesi şeklinde ifade ediliyor

NE KADAR  TÜKETİLMELİ?

1 C VİTAMİNİ: En iyi antioksidan C vitamini vücuttaki savaşçı hücreleri güç lendiriyor. Bu nedenle her gün roka, brokoli, maydanoz, kuşburnu ve kiviyi öğün ve ara öğünlerde tüketmeli.

2 SARIMSAK: Bağışıklığı kuvvetlendirip hücreleri koruyacak antibiyotik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal etki gösteriyor. Azami fayda için günlük bir diş sarımsağı çiğneyip tüketmeli.

3 BETA-KAROTEN: Özellikle sarıturuncu bitkilerde bulunan bu madde güç lü bir antioksidan. Havuç, ananas, hurma ve balkabağı en fazla beta-karoten içeren sebze ve meyveler olarak biliniyor.

4 KEFİR: Bağırsaktaki probiyotik bakterilerin varlığı metabolizmayı güçlendiriyor. Kefir ve probiyotik yoğurt bu bakterilerce zengin. Ayrıca muz, pırasa, enginar, sarımsak ve soğan da bu noktada faydalı besinler olarak 4 kendini gösteriyor.

5 KIRMIZI MEYVELER: Kızılcık, pembe greyfurt, pancar ve nar likopen ile antosiyanin içeren meyve, sebzeler. Üstelik sadece bağışıklığa değil, bazı kanser ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucular.

6 BETA-GLUKAN: Yulafta bulunan betaglukan kolesterol ve kan basıncını düşürüyor. Glisemik indeksi düşük oldu- ğu için kan şekerine de uygun.

7 OOLONG ÇAYI: Antioksidan zengini oolong çayı, siyah ve yeşil çayın birleşimi gibidir. Ayrıca kafein içermeyen rooibus çayının da antioksidan oranı hayli yüksek.

8 ÇİNKO VE SELENYUM: Deniz ürünleri, et, soğan, kabak çekirdeği, yağlı tohumlar, hindi ve kuzu eti, kuşkonmaz, mantar ile sarımsakta bulunuyorlar. Bağışıklık için çok önemliler.

9 ZENCEFİL: Solunum yollarını açıcı, sindirimi düzenleyici, toksin atıcı ve gaz söktürücü zencefilin antiseptik özellikleri de bulunuyor.

10-  OMEGA3: Bağışıklığı, beyin ve sinir sistemini, psikolojiyi, kalp ve damar sağlı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir