Yurtdışındaki emekliler için 185 şartı kaldırıldı

İzin döneminde gümrük kapılarında yığılan binlerce Avrupalı Türk’ün mağduriyetine yol açan, yabancı plakalı araçlara uygulanan185 gün şartı, emekliler için kaldırıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yeni başlattığı uygulamaya göre aracı için 24 ay izin alan bir emeklinin giriş çıkışında 185 gün şartı aranmayacak, aracına, kişinin geriye dönük bir yıl içerisinde Türkiye’de bulunduğu günler çıkartılarak Türkiye’de kalma süresi verilecek.

Emekli vatandaşlarımızın emekli olduklarını ispatlayan belgeyi gümrük girişinde yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

AK Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, konuyla ilgili aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşın gümrükten geri çevrilmeyeceğini söyledi.

Hatırlanacağı gibi Türkiye’ye giriş tarihinden geriye doğru bir yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında bulunmamış vatandaşlarımız, yurtdışında yerleşik olma şartının tezahürü olan yılın yarısından fazlasını ilgili ülkede yaşama şartı nedeniyle araçlarını Türkiye’ye getirememekteydi.

Bu durum, Türkiye’de altı aydan fazla kalan yurt dışında emekli olmuş vatandaşlarımızın bu haktan yararlanamamasına ve ciddi mağduriyetlere neden oluyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir